Sulu Köfte
Sulu köfte kısaca, bulgur, baharat ve kıyma karışımının köfte haline getirilip, çorba olarak pişirilmesidir. Yapısıyla birlikle sulu köfte çorbası da denilmektedir. Sulu köfte çorba olarak ta ana yemek olarak ta sunulabilir. Anadolu'nun son derece önemli lezzetlerinden bir tanesidir. Özellikle limon ve karabiber olmazsa olmazlarındandır. Esas yapısı aynı olmakla birlikte, bir çok çeşidi vardır. En çok tercih edileni bulgurlu sulu köftedir. Yapımı zor gibi görünse de, aslında tarifler dikkatli bir şekilde uygulandığında kolaylıkla yapılabileceği anlaşılabilir.
Kullanıcılar
Yemek

Pirinçli Sulu Köfte Tarifi

Pirinçli Sulu Köfte Tarifi
Pirinçli Sulu Köfte Tarifi
Pirinçli sulu köfte yapımı için, soğanı rendelemekle işe başlıyoruz. Rendeleme işini yaparken rendenin küçük tarafını kullanmayın. Çünkü tamamen sulanmasını istemiyoruz. İnce ince kıyılmış maydanozumuzu, pirinç, tuz ve karabiberimizle karıştırıyoruz. Bir müddet yoğuruyoruz. Bu işlemin ardından köftelerimizi yuvarlamaya başlıyoruz.

Sulu köfte pişerken, pirinçlerin şişeceğini unutmayın. Köftelerin büyüklüğünü ayarlarken buna dikkat etmek gerekiyor. Gerekli büyüklükte yuvarladığımız köfteleri bir kabın içine alıp güzelce unluyoruz. Bir tencere içerisinde yağımızı ve salçamızı kavurup, suyunu ilave ediyoruz.

Suyumuz kaynayınca yavaş yavaş köftelerimizi tencereye koyuyoruz. Hemen ardından küp küp doğradığımız patatesleri de sulu köfte yemeğimizin içine katıyoruz. Eğer kullanacağımız bezelyeler konserveyse, on dakika kadar sonra bezelyelerimizi de sulu köfte yemeğimize katıyoruz. Taze bezelye kullanacaksak patateslerin hemen ardından ekleyebiliriz. Tuzunu kontrol edip, yeterince tuz ilave ediyoruz. Orta ateşte, yaklaşık yarım saat kadar pişirdikten sonra, sulu köfte yemeğimiz hazır.

Pirinçli sulu köfte ülkemizin hemen her yerinde yapılan ve bazen ana yemek, bazen de çorba niyetine sunulan güzel bir lezzettir.

. 1 adet orta boy soğan
. 1 adet orta boy patates
. 150 gram kadar kıyma
. 1 su bardağı bezelye
. 1 çay bardağı pirinç
. Köfteleri bulayacak kadar un
. 1 yemek kaşığı salça
. 4 yemek kaşığı ay çiçek yağı
. 6 su bardağı kadar su
. 1 tutam maydanoz, yeterince tuz ve bir miktar karabiber
393 Okunma