Sulu Köfte
Sulu köfte kısaca, bulgur, baharat ve kıyma karışımının köfte haline getirilip, çorba olarak pişirilmesidir. Yapısıyla birlikle sulu köfte çorbası da denilmektedir. Sulu köfte çorba olarak ta ana yemek olarak ta sunulabilir. Anadolu'nun son derece önemli lezzetlerinden bir tanesidir. Özellikle limon ve karabiber olmazsa olmazlarındandır. Esas yapısı aynı olmakla birlikte, bir çok çeşidi vardır. En çok tercih edileni bulgurlu sulu köftedir. Yapımı zor gibi görünse de, aslında tarifler dikkatli bir şekilde uygulandığında kolaylıkla yapılabileceği anlaşılabilir.
Kullanıcılar
Yemek

Terbiyeli Sulu Köfte Tarifi

Terbiyeli Sulu Köfte Tarifi
Terbiyeli Sulu Köfte Tarifi
Oldukça rağbet gören bir diğer sulu köfte çeşidi de terbiyeli sulu köfte tarifidir. Yapımı diğer sulu köfte tariflerinden pekte farklı değildir. Her zaman ki gibi öncelikle, bir kabın içerisine kıyma, yıkadığımız pirinç, yumurta, tuz, karabiber ve biraz da su alarak, hepsini iyice karıştırıp, yoğuralım.

Fındık veya ceviz büyüklüğünde küçük parçalar alıp, yuvarlayalım. Yuvarladığımız köfteleri unladığımız tepsimize dizelim. Orta boy bir tencere içerinde bir kaşık tereyağı eritip, 1,5 litre civarı su koyup kaynatalım. Su yeterince kaynayınca içine köftelerimizi atalım. Pirinçler pişene kadar kaynatmaya devam edelim.

Sulu köfte terbiyesi için 2 adet yumurta sarısını ve limon suyunu bir kapta çırpıp, kaynayan köftelerimize ekleyelim. Bir süre daha kaynatıp ocağı kapatalım. Pul biber, karabiber ve maydanozla süsleyip servise hazır hale getirebiliriz.

. Kıyma 350 gr.
. 1 çay bardağı pirinç
. 3 tane yumurta
. 1 kaşık tereyağ
. 1 limonun suyu
. 2 yemek kaşığı un
. Tuz
. Karabiber
666 Okunma